image discription

Evidensia

Vi vil se flere raske og lykkelige dyr – derfor skaber vi fremtidens sygepleje for dyr

I foråret 2013 blev Karlslunde Dyrehospital en del af den Nordiske veterinærgruppe Evidensia.

Evidensia er Nordens kvalitetsførende dyrehospitalskæde. Vi tilbyder flere specialister og mere avanceret udstyr end nogen anden. Sammen tilbyder vi et unikt samarbejde omkring hvert enkelt dyr.

I Evidensia gennemfører vi omfattende uddannelse og udfører desuden klinisk forskning, og er derved med til at føre an i den veterinærmedicinske udvikling. Dyreejere, medarbejdere og virksomheder, som søger kvalitet på højeste niveau henvender sig til os.

Evidensia startede i 2012, da flere af Sveriges ældste og førende dyrehospitaler og klinikker gik sammen. Siden da har et stort antal dyrehospitaler og klinikker i hele Norden valgt at blive en del af denne verden. Faktisk har Evidensia i øjeblikket over 80 enheder og flere er på vej.

I Danmark omfatter Evidensia i øjeblikket:

Evidensia Karlslunde Dyrehospital, Greve Main 41, 2670 Greve, tlf. 46151525, www.evidensia-karlslunde.dk

Evidensia Næstved Dyrehospital, Enggårdsvej 2, 4700 Næstved, tlf. 55771477, www.evidensia-naestved.dk

Evidensia Dahlgaard Dyreklinik, Kajerødvej 19, 3460 Birkerød, tlf. 45810233, www.evidensia-dahlgaard.dk

Evidensia Kolding Dyrehospital, Eliassensvej 5, 6000 Kolding, tlf. 75522333 www.evidensia-kolding.dk

Evidensia Slotsbyen Dyreklinik, Jespervej 96 C, 3400 Hilleråd, tlf. 48221530 www.evidensia-slotsbyen.dk

Evidensia Faxe Dyrehospital, Industriparken11, 4640 Faxe, tlf. 56715009 www.evidensia-faxe.dk

Evidensia Vordingborg Dyrehospital, Kværnvej 8, 4760 Vordingborg, tlf. 55344949 www.evidensia-vordingborg.dk

Kurser for dyrlæger og veterinærsygeplejersker www.evidensiaacademy.com

Læs pressemeddelse 05.03.14: Karlslunde Dyrehospital får nyt navn

Læs pressemeddelelse 06.05.13: Karlslunde Dyrehospital går sammen med Evidensia